Cechy wspólne psychiki osób starszych, które warto znać
Artykuły dla opiekunek
10/2024
Nie każdy poświęca dużo uwagi psychice Podopiecznych. Często pomijana sfera psychiczna może odbijać się na zdrowiu fizycznym. Warto więc poznać jakie cechy ma psychika osób starszych i co wpływa na jej kształtowanie. Dzięki temu będziemy mogli zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne seniora.
Jakie znamy czynniki wpływające na psychikę osób starszych?
Przede wszystkim mogą to być czynniki zdrowotne wpływające negatywnie na jakość życia seniora.
- Pogorszenie jakości widzenia spowodowane chorobami wieku starczego np. katarakta, czyli zaćma 1 u osób starszych.
- Pogorszenie słuchu, węchu oraz innych zmysłów.
- Większa trudność z przyswajaniem nowej wiedzy na tak dobrym poziomie, jak w młodości.
- Zapadanie na liczne choroby charakterystyczne dla wieku geriatrycznego jak np. demencja, choroba Alzheimera, czy cukrzyca.
- Konieczność przyjmowania leków, które mogą wpływać negatywnie na inne aspekty zdrowia fizycznego i psychicznego.
Zalety płynące z takiej formy aktywności
Co właściwie daje Aqua Aerobik dla seniorów i dlaczego warto, aby go uprawiali? To podstawowe pytanie na które warto tu odpowiedzieć. Przede wszystkim ta forma aktywności jest dla seniorów bardzo bezpieczna, lekka w wykonaniu i efektywna. Aqua aerobic to forma ćwiczeń, która:
- wspomaga pracę wszystkich grup mięśni,
- poprawia ruchomość stawów,
- zwiększa wymianę tlenową w organizmie,
- wspomaga układ krwionośny i pracę serca,
- modeluje sylwetkę i poprawia postawę,
- jak każda aktywność ruchowa, poprawia stan psychiczny.
Choroby przewlekłe potrafią uniemożliwić lub zniechęcić do podejmowania nowych wyzwań, zainteresowań lub nawet wykonywania codziennych czynności.
Inną grupą czynników wpływających na psychikę osób starszych, są kwestie psychologiczne i społeczne. Należą do nich np.:
- Marginalizacja społeczna polegająca na stopniowym wykluczaniu ludzi starszych z życia społecznego.
- Trudności z przyswajaniem nowinek technicznych mogą wzmagać u osób starszych uczucie zagubienia i wyobcowania w dynamicznie rozwijającym się świecie.
- Zawężenie kontaktów z innymi osobami spowodowane tym, że seniorzy często izolują się od społeczeństwa np. pozostając w domu.
- Brak wyrozumiałości ze strony ludzi młodych, także dzieci, dla których wyobrażenie sobie starości i postawienie się w roli osoby starszej, nie zawsze jest możliwe.
Społeczeństwo nie zawsze potrafi zaakceptować lub po prostu zwyczajnie zrozumieć osoby starsze i chore, co może mieć kolosalny wpływ na psychikę seniorów.
Jakie są cechy charakterystyczne psychiki osób starszych?
Choć nie zawsze możemy zdawać sobie z tego sprawę, to jednak podświadomie zauważamy, że osoby starsze myślą trochę inaczej niż ludzie młodsi. Co ciekawe, większość cech, które składają się na psychikę osób starszych, jest do siebie niezwykle podobna.
-
Niecierpliwość seniorów
Może pojawiać się w momentach ważnych np. wyjazd lub wyjście do lekarza. -
Trudność z adaptacją
Dla wielu osób starszych ich dom stanowi pewną bezpieczną przystań. Czują się tu dobrze, ponieważ znają to miejsce, otaczające je rzeczy i ludzi. Siła przyzwyczajenia człowieka w podeszłym wieku jest tak duża, że trudno mówić tu o zmianie miejsca zamieszkania. Może to także wzbudzać panikę i pogorszyć stan zdrowia podopiecznego. Właśnie dlatego firma Opieka Inter Job stara się zapewniać jak najlepszą domową opiekę nad seniorem. -
Przekonanie o swojej nieomylności
Jest to tak zwana mądrość starcza, według której seniorzy z racji wieku przekonani są o potędze swojej wiedzy i nieomylności. Często nie biorą jednak pod uwagę realiów zmieniającego się dookoła nich świata. -
Przesadna oszczędność
Wiele osób w podeszłym wieku charakteryzuje się dużą oszczędnością. O ile nie posuwa się to do skąpstwa i odmawianiu sobie pewnych koniecznych dóbr, może pozostać cechą neutralną lub zaletą. -
Gromadzenie
Dużo ludzi w podeszłym wieku zaczyna mieć coraz większy sentyment do swoich rzeczy. Może to skutkować gromadzeniem przez nich dużej ilości niepotrzebnych rzeczy, z którymi ciężko się im rozstać. -
Izolacja
Pęd życia, natłok informacji, mnogość nowinek technicznych może powodować u seniorów zagubienie. W związku z tym często zaczynają się izolować we własnych domach. Brak kontaktu z innymi ludźmi może powodować skupienie się na sobie, snucie różnych scenariuszy, rozpamiętywanie przeszłości.
Wiele z opisanych cech psychiki osób starszych może być nie tyle problemem związanym z podeszłym wiekiem ile swoistą cechą charakteru właśnie przez ten wiek wzmocnioną.
Jak zadbać o sferę psychiczną Podopiecznego?
Warto wiedzieć, że nie każda osoba starsza musi żyć według utartych schematów psychologicznych, jakie przypisuje się seniorom. Jest wiele ludzi, którzy i w tym wieku czują się dobrze pod względem psychicznym i pozostają szczęśliwi. Co ich wyróżnia? Jest to jedna ważna cecha potrzeba każdemu człowiekowi – cel w życiu. Nasz Podopieczny musi czuć, że ma po co wstawać rano z łóżka, że robi coś, co sprawia mu radość i że jest komuś potrzebny. To jedno może sprawić, że nie wycofa się on z życia społecznego i zapragnie dalej pozostać aktywny.
Choć wielu ludzi marzy o wczesnej emeryturze, to tak naprawdę nigdy nie wiemy, jak będzie ona wyglądała. Może się okazać, że bez pracy zostaniemy pozbawieni celu, a to może doprowadzić do depresji i licznych chorób.
Wiele osób starszych pozostających czynnych zawodowo lub odnajdujących na emeryturze nowe zainteresowania pozostaje w różnym stopniu aktywna fizycznie i psychicznie. Daje im to sens życia i sprawia, że czują się szczęśliwi.
Opieka Inter Job zdaje sobie sprawę, że psychika osób starszych jest ważna! Dlatego nasz personel w miarę możliwości angażuje seniorów w różne zajęcia społeczne, umysłowe i ruchowe. W ten sposób wzmacniamy także ich poczucie wartości i przynależności do społeczeństwa.