Aqua aerobik, najlepsza forma aktywności dla osób starszych
Artykuły dla opiekunek
10/2024
W zdrowym ciele zdrowy duch, przysłowie, które w 100% sprawdza się nie tylko wśród ludzi młodych. Z aktywności ruchowej można czerpać wiele profitów dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Najbardziej zalecaną formą ruchu dla seniorów są spacery, gimnastyka, nordic-walking, pływanie i Aqua Aerobik.
Czym jest Aqua aerobik?
Aqua Aerobik to specjalnie przygotowane ćwiczenia lub choreografie, które jak sama nazwa wskazuje wykonujemy w wodzie. Dlaczego właśnie w wodzie? Ponieważ woda dzięki swojej wyporności sprawia, że nasze ciało staje się lżejsze. Dzięki temu wykonywanie ćwiczeń jest dla seniorów dużo łatwiejsze niż w warunkach normalnej grawitacji. Ponadto przebywanie w wodzie może wpływać korzystnie na organizm i co najważniejsze nie naraża podopiecznego na ewentualne niebezpieczne kontuzje.
Na Aqua Aerobik dla seniorów i nie tylko składają się różne formy ćwiczeń fizycznych w tym: rehabilitacyjne, gimnastyczne, oddechowe i ogólnie poprawiające sylwetkę. Głównym celem ćwiczeń jest poprawa funkcjonowania mięśni, kości, stawów, układu oddechowego i układu krążenia. Ćwiczenia te wykonywane w grupie mogą mieć także duże znaczenie dla ogólnego samopoczucia psychofizycznego seniora.
Zalety płynące z takiej formy aktywności
Co właściwie daje Aqua Aerobik dla seniorów i dlaczego warto, aby go uprawiali? To podstawowe pytanie na które warto tu odpowiedzieć. Przede wszystkim ta forma aktywności jest dla seniorów bardzo bezpieczna, lekka w wykonaniu i efektywna. Aqua aerobic to forma ćwiczeń, która:
- wspomaga pracę wszystkich grup mięśni,
- poprawia ruchomość stawów,
- zwiększa wymianę tlenową w organizmie,
- wspomaga układ krwionośny i pracę serca,
- modeluje sylwetkę i poprawia postawę,
- jak każda aktywność ruchowa, poprawia stan psychiczny.
Ostrożność
Aqua Aerobic to dla seniorów doskonała forma aktywności fizycznej, ale podczas przebywania podopiecznego na basenie należy utrzymać szczególną ostrożność. Szczególnie moment wejścia i wyjścia z wody, poruszanie się po śliskiej posadzce może być obarczony ryzykiem upadku i kontuzji z tym związanej. Przypomnijmy, że urazy tego typu w wieku starszym, kiedy kości są już słabe, bywają bardzo poważne. Przed wejściem do wody warto także zwrócić uwagę, czy nasz podopieczny nie ma problemów z ciśnieniem tętniczym. Ciepła woda lub ewentualne opary z saun na krytym basenie mogą wytworzyć swego rodzaju parny mikroklimat, który nie jest sprzyjający dla naszego samopoczucia.
Ogólnie wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie są bardzo bezpieczne ponieważ opór wody sam w sobie asekuruje nasze ciało przed
uderzeniami lub upadkiem. Właśnie dlatego polecamy tę formę aktywności dla podopiecznych.