Choroba zwyrodnieniowa stawów u osób starszych
Artykuły dla opiekunek
10/2017
Hipotonia, czyli niskie ciśnienie może być równie groźne dla seniorów, jak jego wysoki odpowiednik. Problemy z ciśnieniem są częstym zjawiskiem nie tylko u osób starszych, ale także u ludzi młodych. Jest to jedna z niewielu przypadłości, na którą może skarżyć się zarówno Podopieczny, jak i jego opiekun.
Jakie ciśnienie jest prawidłowe?
Na początku przypomnijmy, że prawidłowe ciśnienie krwi u osób dorosłych to 120 / 90 mmHg. Zbyt wysokie ciśnienie określa się już od 140 / 90 mmHg, a niskie od 100 / 60 mmHg. Jednostką ciśnienia jest milimetr słupa rtęci oznaczany jako mmHg. Przyjmuje się również, że pierwsza liczba określa ciśnienie skurczowe, a druga rozkurczowe.
Rodzaje hipotonii
- Hipotonia samoistna – pojawia się częściej i zazwyczaj nagle. Jak mówi nazwa, hipotonia samoistna nie posiada przyczyny. Jest ona charakterystyczna dla ludzi mało aktywnych lub uwarunkowana genetycznie.
- Hipotonia ortostatyczna – związana jest z nagłą zmianą pozycji ciała np. z leżącej na stojącą. Występuje u wielu ludzi zwłaszcza w starszym wieku.
Jakie znamy przyczyny niskiego ciśnienia u osób starszych?
- Zażywanie leków, zwłaszcza na nadciśnienie, może przynieść efekt odwrotny. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany dawkowania lub leku.
- Inne choroby także mają wpływ na występowanie hipotonii. Mogą to być np. Epilepsja, popularna wśród seniorów Cukrzyca lub Anemia.
- Uwarunkowania genetyczne, niskie ciśnienie może być dziedziczone od innych pokoleń.
- Siedzący tryb życia może być przyczyną słabego krążenia i związanego z nim niskiego ciśnienia tętniczego. W związku z tym osobom starszym w miarę ich możliwości zaleca się aktywność fizyczną.
- Ciśnienie atmosferyczne również może wpływać na złe samopoczucie seniora. Zazwyczaj jesienna aura sprzyja spadkom ciśnienia, powodując senność i zmęczenie.
- Mogą występować także inne przyczyny hipotonii jak jedzenie potraw obniżających ciśnienie (czosnek, grejpfrut), gorąca woda podczas kąpieli lub stres.
Jakie znamy objawy niskiego ciśnienia u seniorów?
Do charakterystycznych objawów hipotonii należy senność, uczucie zmęczenia, słaba koncentracja, uczucie zimna w stopach i dłoniach lub szumienie w uchu. Pojawiają się także zawroty głowy, które w przypadku osób starszych mogą doprowadzić do groźnego upadku.
Niebezpieczny spadek ciśnienia podczas wstawania!
Hipotonia ortostatyczna, czyli nagły spadek ciśnienia podczas szybkiego wstawania może być przyczyną osłabnięcia i groźnego w skutkach upadku. W momencie nagłej zmiany pozycji z leżącej na stojącą, krew w dużej ilości napływa do nóg, a w mniejszej do serca.
Powoduje to pojawienie się charakterystycznych zawrotów głowy lub mroczków przed oczami.
Seniorom zaleca się powolną zmianę pozycji z leżącej na siedzącą, a następnie dopiero stojącą.
Jak radzić sobie z hipotonią, czyli zbyt niskim ciśnieniem u Podopiecznego?
W przypadku wystąpienia niskiego ciśnienia u osoby w wieku geriatrycznym powinniśmy wezwać lekarza. Jeżeli nasz podopieczny leczy się już na nadciśnienie, to lekarz może zmienić dawkowanie lub medykamenty związane z tą chorobą.
Neutralne metody, jakie samodzielnie możemy podjąć w celu ustabilizowania ciśnienia to m. in. dodawanie do potraw soli i nawadnianie w ilości 2 litrów wody na dzień.
Gdy nasz Podopieczny choruje na hipotonię lepiej także unikać kąpieli w zbyt gorącej wodzie, która może dodatkowo obniżyć ciśnienie i doprowadzić do omdlenia.
Wielu z nas sądzi, że tylko wysokie ciśnienie tętnicze jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do poważnego w skutkach zawału serca lub udaru mózgu. Oczywiście jest to prawda, ale nie powinniśmy lekceważyć hipotonii, czyli niskiego ciśnienia, które dla seniora również może być zagrożeniem życia.