Czy mężczyzna może być opiekunem osoby starszej?
Artykuły dla opiekunek
11/2014
Coraz częściej słyszy się pytanie czy mężczyzna może pracować jako opiekun osób starszych. Postaramy się wyjaśnić dlaczego taka praca jest możliwa. Ponadto chcielibyśmy wskazać w jakich przypadkach obecność Panów w branży opiekuńczej może być znacząca i jak najbardziej mile widziana.
Stereotypy w społeczeństwie
Obecnie w naszym społeczeństwie przyjęte jest, że opieka osób starszych w Niemczech to zajęcie typowe tylko dla kobiet. Oczywiście większości przypadków tak właśnie jest jednak nie oznacza to wcale, że w pracy tej nie ma miejsca dla mężczyzn. Jest wręcz przeciwnie! Pomimo, że Panowie zajmujący się opieką w Niemczech to zaledwie 4-5% całej kadry opiekuńczej, znajdują oni swoje miejsce w tym zawodzie i są oceniani bardzo wysoko. Posiadają także pewne uwarunkowania fizyczne i cechy charakteru, które w sposób naturalny nie występują u kobiet i w konkretnych przypadkach ich obecność może być niezbędna. Podejrzewamy, że w obecnych czasach mała ilość mężczyzn w tym zawodzie nie jest wynikiem stereotypów tylko mniejszego zainteresowania Panów tym zajęciem, które w gruncie rzeczy podobnie jak pielęgniarstwo jest domeną kobiet.
Wbrew stereotypom Panowie posiadają wiele cech indywidualnych, które są przydatne w tym zawodzie. Przede wszystkim mężczyźni dysponują większą siłą fizyczną, która pozwala im np. na przeniesienie podopiecznego lub wykonywanie cięższych prac remontowych, czy ogrodniczych w razie potrzeby. Ponadto Panowie mają mniej konfliktowy charakter niż kobiety, które często próbują przejmować inicjatywę w gospodarstwie domowym podopiecznego, zmieniać jego nawyki i przyzwyczajenia co może powodować spięcia. Nieprawdą jest, że mężczyźni nie potrafią gotować, prać lub sprzątać. Większość z nich doskonale radzi sobie w kuchni, a obowiązki domowe nie są w gruncie rzeczy niczym skomplikowanym, czego nie można się nauczyć w razie konieczności.
Opiekun, czy opiekunka osób starszych?
Zazwyczaj wybór na to stanowisko mężczyzny lub kobiety zależny jest od indywidualności konkretnego zlecenia lub preferencji podopiecznego. Przykładowo do opieki nad osobą o większej wadze lub problemach z samodzielnym poruszaniem się często kieruje się mężczyzn, ze względu, na już wspomnianą ich większą siłę fizyczną. Duże znaczenie ma także pomoc w zakresie higieny osobistej osób starszych. W przypadku seniorek często preferowane są opiekunki, a w przypadku seniorów jest to głównie opiekun osób starszych. Sytuacja jest też identyczna z punktu widzenia samych pracowników. Jak widać czynników wyboru może być tu wiele m.in. dlatego właśnie warto skorzystać z usług firm zajmujących się kierowaniem polskich pracowników do tego typu pracy w Niemczech. Firmy te przeprowadzają dokładny wywiad z klientem dzięki czemu opiekun z Polski ma pewność, że trafi tam, gdzie będzie najbardziej potrzebny.