Co musisz wiedzieć o nadciśnieniu pracując jako opiekunka seniora?
Artykuły dla opiekunek
1/2017
W branży opiekuńczej warto poznać parametry poprawnego ciśnienia oraz nauczyć się je mierzyć za pomocą dostępnych na rynku nowoczesnych aparatów. Nie jest to zadanie trudne. Małe i duże ciśnienie jest jednym z częstych problemów zdrowotnych seniorów, z którym się spotkamy.
Czym jest ciśnienie tętnicze i jak się je określa?
Mówiąc krótko, jest to ciśnienie krwi w żyłach naszego organizmu. Oznaczamy je za pomocą dwóch liczb o niewielkim zakresie, z których jedna określa ciśnienie skurczowe, a druga rozkurczowe. Jednostką ciśnienia pozostaje mmHg, czyli milimetr słupa rtęci. Jest to jednostka pozaukładowa określana także jako Tor, od nazwiska fizyka Evangelisty Torricellego. Warto także wiedzieć, że ciśnienie skurczowe informuje nas o sile kurczenia się serca, a ciśnienie rozkurczowe występuje między skurczami tego serca. Zatem teraz gdy już wiemy, czym dokładnie jest ciśnienie krwi, możemy powiedzieć, że jego poprawne wartości dla osób starszych to 120 dla ciśnienia skurczowego i 80 dla rozkurczowego. Niestety w podeszłym wieku, wraz z rozwojem innych chorób jak np. miażdżyca wartości te odbiegają od normy, powodując w szczególności problemy niedociśnienie lub nadciśnienia, o czym piszemy dalej.
Jakie są rodzaje ciśnienia tętniczego?
Wyróżniamy trzy rodzaje ciśnienia tętniczego:
-
Prawidłowe, czyli w przybliżeniu 120 mmHg skurczowe i 90 mmHg rozkurczowe. Gwarantuje nam odpowiednią pracę układu krwionośnego i dobre samopoczucie.
-
Niedociśnienie zwane także hipotensją, co rozumiemy poprzez obniżenie ciśnienia skurczowego do 100 mmHg i rozkurczowego do 60 mmHg. Efektem tego może być np. osłabienie, problem z koncentracją lub senność. Jest stosunkowo mniej szkodliwe niż nadciśnienie i dotyczy tylko 15%-20% społeczeństwa.
-
Nadciśnienie, zwane także hipertensją, to z kolei podwyższenie ciśnienia tętniczego powyżej przyjętej normy. W tym przypadku ciśnienie rozkurczowe jest zawsze większe od rozkurczowego i może wynosić 140 mmHg na 90 mmHg lub nawet 160 mmHg na 100 mmHg co jest już bardzo niebezpieczne. Hipertensja może być spowodowana różnymi czynnikami, zależnymi od nas jak np. złe odżywianie lub używki, ale w większości jest to jeden z elementów starzenia się organizmu. Nadciśnienie tętnicze występuje u około 60% ludzi w podeszłym wieku. Właśnie dlatego dobrze przygotowana opiekunka osób starszych musi umieć poradzić sobie z tą dolegliwością.
Przyczyny nadciśnienia u osób starszych
Jest wiele przyczyn powstawania chorób układu krążenia zarówno o których powinna wiedzieć opiekunka seniora. Do podstawowych możemy zaliczyć:
- starzenie się organizmu,
- przekazywanie choroby genetycznie przez innych członków rodziny,
- złe odżywianie, w szczególności tłuste i nieurozmaicone jedzenie,
- używki w postaci alkoholu, papierosów i kawy brak ruchu,
- stresujący tryb życia,
- niezażycie leku przez osoby chore na nadciśnienie.
Jak widać, wiele z tych rzeczy możemy uniknąć, prowadząc zdrowy i spokojny tryb życia. Jednak co z ludźmi, którzy już cierpią na wysokie ciśnienie? O tym dalej.
Jak przeciwdziałać nadciśnieniu u seniorów?
Każda opiekunka osób starszych musi na początku poznać stan zdrowia podopiecznego. Jeżeli cierpi on na hipertensję, czyli nadciśnienie tętnicze to należy podjąć odpowiednie czynności, aby temu zapobiegać. Należą do ich np.:
- przygotowywanie i dbanie o odpowiednią dietę podopiecznego,
- nienarażanie podopiecznego na stres,
- pilnowanie przyjmowania leków przeciw nadciśnieniu,
- monitorowanie stanu ciśnienia poprzez jego mierzenie odpowiednimi aparatami.
W przypadku, gdy ciśnienie tętnicze podniesie się do stopnia zagrażającego życiu seniora, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.
Czasem może być konieczna także krótka hospitalizacja w celu zbicia ciśnienia do poprawnego stanu.
Poprzedni artykuł: Następny artykuł: