Jak przeciwdziałać depresji pracując jako opiekunka seniora?
Artykuły dla opiekunek
11/2024
Pracując, jako opiekuna osób starszych w Niemczech, często jesteśmy narażeni na stres związany z tym zajęciem. Przyczyn może być wiele np. bardzo chory Podopieczny, który wymaga intensywnej opieki i częstego wstawania w nocy. Sprawdź jak radzić sobie z depresją u opiekunów osób starszych.
Powody stanów depresyjnych
W przypadku opiekunów i opiekunek osób starszych występuje bardzo intensywna konieczność pozostawania w stanie czujności i potrzeba bycia dyspozycyjnym w każdej chwili. Nie da się ukryć, że dla większości ludzi w dużym przedziale czasu jest to po prostu ciężkie do wytrzymania. Drastycznie spada nasza energia, a wraz z nią odporność na stres co dodatkowo jeszcze pogłębia się z czasem.
U wielu osób dochodzi także potrzeba spełnienia się w tym zawodzie lub w oczach rodziny, sąsiadów podopiecznego. W związku z tym zawsze bardzo wysoko podnoszą sobie poprzeczkę, a niemożliwość sprostania własnym wygórowanym wymaganiom traktują jako osobistą porażkę. Każdy z nas wie jak nieprzyjemna i dołująca może być porażka w naszym życiu.
Ponadto zdecydowana większość opiekunów liczy też na miły gest wdzięczności ze strony podopiecznego, który mogłaby rozumieć jako dobrze wykonaną pracę. W wielu przypadkach nie tylko nie otrzymują pochwały, ale także są rugowani za ofiarowaną pomoc. Jest to bardziej związane z psychiką i emocjami osób starszych, których jak się potocznie mówi, trzeba zrozumieć ze względu na ich wiek.
Jak widać powodów stanów depresyjnych u personelu medycznego może być wiele. Jednak spokojnie. Nikt nie chce tu Państwa straszyć, a jedynie pokazać, ukierunkować jak sobie radzić w przypadku gdy zaczynamy popadać zły stan psychiczny i o tym piszemy dalej!
Jak przeciwdziałać stanom depresyjnym?
Większość osób pracujących w tym zawodzie nie zdaje sobie sprawy z możliwości wystąpienia takich niebezpiecznych stanów. Dużym krokiem naprzód jest więc podstawowa świadomość istnienia tej przypadłości. Mając odpowiednią wiedzę, możemy nie tylko pomóc sobie, gdy jest już po fakcie, ale i zabezpieczyć się, aby problem ten w ogóle nie powstał.
Warto więc przed podjęciem zlecenia zastanowić się, czy jest to praca dla mnie, jeżeli tak to na ile mogę się poświęcić dla podopiecznego. Nigdy nie bierz na siebie więcej obowiązków, niż jesteś w stanie udźwignąć.
W przypadku naprawdę trudnych zleceń, gdzie podopieczny jest osobą obłożnie chorą, bardzo pomocna może być pomoc drugiego opiekuna. Wówczas ciężar opieki, zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny zostanie rozłożony na pół.
Pamiętaj także o sobie. Na pewno Twój podopieczny zrozumie i będzie mieć Ci za złe, jeżeli co jakiś czas poświęcisz kilka chwil dla siebie. Postaraj się wykorzystać ten czas maksymalnie, robiąc coś, co lubisz i odpoczywając. Szybko zauważysz, że po krótkiej przerwie wrócisz do pracy ze zwiększoną siłą i zapałem.
Psychika ze stali oraz całkowity brak uczuć to domena psychopatów. Pamiętaj więc, że duszenie złości lub brak rozmowy o problemach nie jest niczym normalnym i co jakiś czas pozwól sobie na wyrażanie w sposób komunikatywny i konstruktywny swoich opinii, lub emocji.
Podsumowanie
Jak powiedział to pewien mądry człowiek, wszyscy jesteśmy ludźmi i nic co ludzkie nie powinno nam być obce. Należy więc pamiętać, że opiekun osoby starszej nie jest ze stali. Jest to człowiek mający wady, emocje jak każdy inny. Niewątpliwie musi mieć powołanie do tego życiowego zajęcia, ale musi mieć także zrozumienie dla swoich własnych potrzeb i wewnętrznego ja czego Państwu serdecznie życzymy.